Pokój dla noworodka to miejsce wyjątkowe. Pojawienie się w domu nowego członka rodziny jest dla świeżo upieczonych rodziców wielkim przeżyciem. Zmiany zachodzące w ich życiu wiążą się nie tylko ze sposobem funkcjonowania na co dzień i koniecznością przeorganizowania swojego życia, ale także wymagają przygotowania odpowiedniego miejsca dla noworodka. Pokój dla tak maleńkiego dziecka nie wymaga zbyt wielu elementów wyposażenia, ale istotne jest aby były one funkcjonalne i komfortowe. Jak wyposażyć pokój dla noworodka?

 

Wyjątkowy pokój dla noworodka

 

Pary oczekujące przyjścia na świat swojego potomka przygotowują się na ten dzień pod wieloma względami. Jednak to właśnie symboliczne wicie gniazda sprawia zwykle największą przyjemność. Przygotowywanie maleńkich ubranek, kupowanie pięknej pościeli i zabawek – to wspaniałe doświadczenia. Także urządzenie pokoju dla dziecka sprawi sporą przyjemność, ale warto też pamiętać że liczą się w nim nie tylko walory estetyczne. Pokój dla noworodka nie wymaga zbyt wielu mebli, ale za to każda z brył musi być bezpieczna i funkcjonalna. Dobierając poszczególne elementy wyposażenia należy więc sprawdzić, czy wykonane zostały z bezpiecznych materiałów oraz czy farby, którymi są pomalowane nie wywołują reakcji alergicznych. Meble powinny także być całkowicie gładkie i nie posiadać wystających elementów, by dziecko mogło rozwijać się w bezpiecznych warunkach.

 

 

Idealne warunki do snu

 

Noworodki przeważnie spędzają większość czasu śpiąc. Przebudzają się, by wypić mleko oraz poobserwować otoczenie przyzwyczajając się do niego stopniowo. Dlatego najważniejszym meblem w pokoju noworodka jest oczywiście łóżko dziecięce. Najlepszym modelem dla noworodka będzie łóżeczko, które zostało wykonane z naturalnego drewna i wykończone tak, by jego powierzchnia była idealnie gładka. Może ono też być lakierowane lub pomalowane na dowolny kolor, ale warto się upewnić czy dane farby posiadają odpowiednie atesty bezpieczeństwa. Łóżeczko powinno zostać wyposażone w dobrej jakości materac, który będzie idealnie dopasowywać się do małego ciałka i wspierać jego zdrowy rozwój podczas snu.

 

 

Pozostałe meble w pokoju noworodka

 

Mimo że maluszek będzie używał w zasadzie wyłącznie łóżeczka, to rodzicom z pewnością przydadzą się dodatkowe meble w pokoju dziecka, które ułatwią im opiekę nad nim i zorganizowanie wszystkich używanych przy tym akcesoriów. Dla karmiącej swojego maluszka mamy nieocenioną pomocą okaże się być wygodny fotel. Idealny będzie fotel Uszak, który zapewni odpowiednią pozycję, podparcie dla pleców, a dzięki podłokietnikom pozwoli wygodnie podtrzymywać maluszka na rękach. Natomiast słynne boki, czyli „uszy” dadzą poczucie intymności i przytulności. Dobrym pomysłem jest także fotel na biegunach, który będzie wspierać usypianie maleństwa i ukojenie go gdy płacze. Do segregacji dziecięcych ubranek, pieluszek i kosmetyków najlepsza będzie komoda wyposażona w liczne szuflady z pełnym wysuwem. Można je też dodatkowo wzbogacić o przegródki i organizery, by utrzymanie porządku było łatwiejsze i bardziej intuicyjne.