Gdy dziecko rozpoczyna naukę w szkole jest to wielkie wydarzenie w jego życiu oraz najbliższych mu osób. Nic dziwnego, gdyż jest to przecież pierwszy istotny krok ku dojrzałości. Na tym szczególnym etapie w życiu dziecka dbamy z wielką pieczołowitością o wyprawkę szkolną, odpowiednią odzież oraz uczymy potomka zasad zachowania w grupie rówieśników. Jest jednak jeszcze jeden, nie mniej istotny aspekt, któremu należy poświęcić uwagę przygotowując dziecko do podjęcia nauki szkolnej. Chodzi o stworzenie właściwych warunków do nauki w pokoju dziecka. Dlaczego to tak istotne? Otóż sposób zaaranżowania kącika nauki ma wyraźny wpływ na chęć dziecka do zdobywania wiedzy oraz poprawia jego komfort.

Jak przygotować miejsce do nauki dla dziecka? Oto kilka podpowiedzi.

Idealna przestrzeń

Przestrzeń do nauki łatwo jest wygospodarować nawet w przypadku niewielkiego wnętrza, ważne jest jednak by było to miejsce o jasno zaznaczonej funkcji. Nie ma bowiem nic gorszego niż pozwolenie na naukę np. w strefie odpoczynku czyli na łóżku. Z punktu widzenia psychologii dziecięcej przestrzeń do nauki powinna być wyraźnie oddzielona od tej, którą przeznaczyliśmy do zabawy i wypoczynku, ponieważ pozwoli to dziecku lepiej skoncentrować się na wykonywanych obowiązkach i odciąć się od wszystkiego, co może rozpraszać uwagę. Jak więc znaleźć odpowiedni kącik na biurko i inne sprzęty potrzebne do nauki? Wystarczy ustawić je tak, by uwagi dziecka nie rozpraszał telewizor, zabawki czy inne akcesoria rekreacyjne. Dodatkowo, można to miejsce odgrodzić wykorzystując na przykład regał na książki.

Biurko KM13 Komi Meble-Bogart.plWyposażenie

Miejsce do nauki i odrabiania lekcji musi być komfortowe, co oznacza, że należy je w odpowiedni sposób wyposażyć i umeblować. Podstawowe elementy, które znaleźć się w nim muszą to:

  • biurko – musi mieć funkcjonalną budowę, dużo miejsca na przechowywanie artykułów szkolnych oraz być dopasowane wielkością do wieku i wzrostu dziecka,
  • krzesło biurowe – bryła musi być ergonomiczna, by pozwolić zniwelować ryzyko wad postawy i zapewnić wygodę,
  • szafka lub regał – warto by poszczególne przegródki były tak zaprojektowane, by dziecko miało do nich swobodny dostęp, ale istotna jest także duża pojemność.
  • tablica korkowa lub magnetyczna – pozwoli umieścić w widocznym miejscu np. plan lekcji oraz inne informacje,
  • lampka biurkowa – światło musi być o naturalnej barwie, by wzrok dziecka się nie męczył.

biurko-km13-komi-50123

Oczywiście nie należy zapomnieć także o ważnej kwestii estetyki, która powinna zostać dopasowana do zainteresowań i upodobań dziecka, by miejsce nauki kojarzyło mu się przyjemnie. Warto pamiętać, że bodźce wizualne determinują nastroje i zachowania. Ciekawym wyjściem będzie pozwolenie dziecku na samodzielne udekorowanie przestrzeni nauki tak, by stała się ona mu bliska. Z naszej strony pozostanie zadbanie o to, by nie była ona zbyt przytłoczona i ciemna, co uzyskamy odpowiednio dopasowując meble dziecięce.

Biurko młodzieżowe

Biurko młodzieżowe