Urządzanie pokoju młodzieżowego to nie lada wyzwanie, bowiem musimy pogodzić oczekiwania nastolatka z jego potrzebami, by nie tylko wyposażenie spełniało jego estetyczne zapatrywania, ale także gwarantowało mu komfort podczas nauki i wypoczynku. Jednym z kluczowych elementów wyposażenia pokoju dla nastolatka jest biurko, gdyż zwykle to przy nim spędza on większość czasu. Istotne jest więc nie tylko, by mebel ten był wygodny w użytkowaniu czy modny, ale także by właściwie wpływał na postawę ciała. Jak wybrać idealne biurko do pokoju młodzieżowego? Oto kilka podpowiedzi od naszych specjalistów.

6790lozko-best-1734192Odpowiednio dobrane biurko zapewni dziecku wygodę oraz utrzymanie prawidłowej postawy ciała, co jest niezwykle istotne biorąc pod uwagę czas, który młodzież spędza przy nim ucząc się lub korzystając z komputera. Mimo że najważniejsza jest funkcjonalność i zachowanie prawidłowej postawy podczas siedzenia, to współcześnie dzięki nowoczesnym projektom można pogodzić oczekiwania rodziców i upodobania estetyczne ich dzieci.

Kupując biurko ważne jest, aby zwrócić uwagę na jego wymiary. Standardowe wymiary blatu prostokątnego biurka to 80–90 głębokości na 120-160 cm szerokości. Wysokość biurka powinna wynosić 72-75 cm dla nastolatka o przeciętnym wzroście. Aczkolwiek za najbardziej uniwersalną wysokość mebla młodzieżowego uznaje się 80-85 cm. Najważniejsze jest jednak, by indywidualnie dopasować biurko do użytkownika, dlatego warto sprawdzić w praktyce jakich wymiarów biurka potrzebujemy. Jak to rozpoznać? Istotne jest, by siedząc przy biurku przy prawidłowej postawie zarówno kąt między ramieniem a przedramieniem oraz kąt między podudziem a łydką były kątami prostymi. W innym wypadku ciało nie będzie utrzymywało prawidłowej postawy, co w efekcie przyniesie poczucie zmęczenia, a kręgosłup, zwłaszcza w odcinku lędźwiowym, będzie bardzo obciążony i narażony na deformacje. Najbardziej funkcjonalne będzie zatem biurko z regulowaną wysokością blatu. Prawidłowy rozmiar blatu określa fakt, czy dziecko może swobodnie bez zmieniania pozycji dosięgnąć do każdego punktu biurka. Dobrze, jeśli powierzchnia jest podatna na czyszczenie i odporna na zarysowanie twardymi przedmiotami. Polecane są w szczególności blaty z laminowanej płyty MDF.

biurko-blog-bl1332351

Charakterystyka idealnego biurka dla nastolatka:
– regulowana wysokość,
– kilka szuflad,
– duża powierzchnia blatu,
– opcjonalnie fabryczne organizery,
– wysokość dopasowana do wzrostu dziecka,
– miejsce na komputer.