Pokój dziecięcy jest miejscem, w którym wiele się dzieje. Przede wszystkim stanowi ważną przestrzeń dla rozwoju dzieci i to na wielu płaszczyznach. Dlatego urządzając pokój dla swojej pociechy staramy się, by było w nim przede wszystkim bezpiecznie, ale i by dziecko miało odpowiednie warunki do wypoczynku, rozwoju i nauki poprzez zabawę. Jedną z czynności, którą dzieci uwielbiają i którą warto pielęgnować już od pierwszych lat ich życia jest czytanie. Jak zachęcić malucha do obcowania z książkami? Stwórz mu kącik małego czytelnika.

 

 

Rola czytania w rozwoju dziecka

Specjaliści zajmujący się rozwojem podkreślają znaczący wpływ czytania na aktywizację pięciu obszarów kompetencyjnych:
– komunikacji,
– odpoczynku,
– inteligencji emocjonalnej,
– koncentracji i emocji.
Nie ulega więc wątpliwości, że dzieci obcując z książkami dostosowanymi do ich wieku i stopnia rozwoju, wiele zyskują. Dlatego warto już od najmłodszych lat zachęcać dzieci do oglądania książeczek, a później wspólnie je czytać. Aby dzieci chętnie sięgały po książki, muszą je mieć w zasięgu ręki. Dlatego dobrym pomysłem jest wygospodarowanie miejsca w pokoju malucha, w którym będzie on mógł w wygodnych, przytulnych warunkach czytać. Mimo że czytać można w zasadzie wszędzie, bo przecież łóżko dziecięce, fotel, a nawet podłoga są bardzo wygodne, to gdy urządzimy dziecku specjalny kącik czytelniczy to z pewnością poczuje się bardziej zachęcone do sięgania po książki i obcowania z nimi w wyjątkowym kąciku czytelniczym. Podział na strefy, w których poszczególne meble dziecięce będą odpowiadać określonym czynnościom, pomoże dziecku w koncentracji nad wykonywaniem danych zadań.

 

 

Urządzamy kącik małego czytelnika

Specjalne miejsce do czytania wcale nie musi zajmować zbyt wiele miejsca, więc jeżeli pokój dziecka jest stosunkowo niewielki, to z powodzeniem wystarczy trochę wolnego miejsca choćby na podłodze. W małym pokoju dziecięcym można pod jedną ze ścian lub w rogu położyć kilka wygodnych poduszek, a na ścianie powiesić półki na książki. W przypadku, gdy dysponujesz większą ilością wolnego miejsca do zagospodarowania, to możesz pokusić się o wstawienie w rogu pokoju wygodnego fotela i lampki. Ciekawym rozwiązaniem będzie też regał pozbawiony tylnej ścianki, który może oddzielić strefę czytania od reszty pokoju. Warto także pamiętać o tym, by przynajmniej kilka książek ułożonych było okładkami do przodu. Specjaliści wskazują bowiem, że taki sposób ustawiania książek bardziej zachęca do sięgania po nie, niż gdy są ustawiane grzbietami. Metodę tę można też zauważyć w nowoczesnych księgarniach, co potwierdza jej skuteczność. Książki tak ustawione można co pewien czas wymieniać na inne, by dziecku się nie zdążyły znudzić.