Łóżka dziecięce w stylu Montessori to meble, które wpisują się w model wychowawczy prezentowany przez zwolenników metody Marii Montessori. Niniejszy model wychowawczy obejmuje nie tylko kwestie edukacyjne i rozwojowe, ale także stworzenie dziecko określonych warunków w jego otoczeniu, które będą sprzyjały rozwojowi jego indywidualnych cech. Sprawdź, jak wybrać idealne łóżko dziecięce do pokoju w stylu Montessori.

Metoda Montessori i jej zasady

Metoda Montessori to system wychowawczy kładący nacisk na swobodny, naturalny rozwój dzieci. Założenia metody mają na celu wspieranie rozwoju, kreatywności oraz samodzielności dzieci już od najmłodszych lat. Metoda ta określa nie tylko to, jak należy dzieci uczyć czy wychowywać, ale też wskazuje jak powinno być urządzone ich codzienne otoczenie (w domu i w placówce oświatowej), by dziecko miało odpowiednie warunki do nauki. Pokój dziecka urządzony według Montessori to miejsce zapewniające poczucie bezpieczeństwa oraz swobody. Wszystkie elementy wyposażenia powinny być dostosowane do możliwości dziecka, a każda rzecz powinna znajdować się w zasięgu jego rączek. Takie wnętrze jest uporządkowane i stawia na naturalne materiały, a w szczególności drewno. Dlatego też zabawki oraz komplety mebli dziecięcych są wykonane głównie z tego surowca i utrzymane w naturalnej lub neutralnej kolorystyce, by nie rozpraszać uwagi dziecka.

Łóżko w stylu Montessori

Czym się różni łóżko dziecięce w stylu Montessori od tradycyjnego? Otóż posiada konstrukcję pozwalającą na swobodę wchodzenia i wychodzenia. Może być to nawet zwykły materac ułożony w zacisznym zakątku pokoju lub bardzo niskie łóżeczko. Dzięki temu nie tylko podnosimy poziom bezpieczeństwa dziecka, które nie spadnie nocą z wysokości, ale ponadto zapewniamy mu poczucie niezależności i dodatkową przestrzeń do dobrej zabawy. Największą popularnością wśród takich modeli cieszą się łóżka domki, które świetnie wpisują się w kreatywny wystrój pokoju dziecka. Takie łóżko dziecięce nie jest wyłącznie miejscem do spania, ale również przestrzenią, w której można się bawić i rozwijać wyobraźnię. Nową propozycją są także łóżka tipi, które idealnie pasują do pokojów tematycznych, a także pozwalają dzieciom łatwo przeobrazić je w namiot, bazę lub kącik czytelniczy. W ten sposób pokój dziecka staje się nie tylko wyjątkowo funkcjonalny, ale i wspiera rozwój kreatywności u dzieci i pełni w jego życiu istotną rolę.

 „Aby pomóc dziecku, musimy zapewnić mu środowisko, które pozwoli mu swobodnie się rozwijać.” – Maria Montessori – twórczyni myśli pedagogicznej, która jest aktualna nawet dziś.