Pokój dziecięcy wymaga wyjątkowej staranności w zakresie zaplanowania jego wyposażenia i sposobu rozmieszczenia poszczególnych elementów. Wynika to z faktu, że na stosunkowo niewielkiej przestrzeni muszą się znaleźć całkowicie różne strefy aktywności. Wyposażenie natomiast ma zapewniać dziecku bezpieczne i komfortowe warunki do rozwoju i wypoczynku. Ale jak wygospodarować miejsce do rozwijania pasji i zainteresowań pociechy? Zapraszamy do lektury.

 

Bezpieczeństwo to priorytet

Każdemu rodzicowi zależy przede wszystkim na tym, aby dziecko miało bezpieczne warunki do rozwoju. Dlatego urządzając pokój dla swojej pociechy wybieramy komplety mebli dziecięcych, które są malowane odpowiednimi farbami, nie zawierają ostrych elementów konstrukcyjnych, a ich budowa wspiera dziecko w codziennie wykonywanych czynnościach. Aby pokój dziecka stał się jeszcze bardziej bezpieczny i dopasowany do potrzeb małego lokatora, warto podzielić go na strefy odpowiadające określonym czynnościom.

Znaleźć się tu powinny przede wszystkim:

  • strefa wypoczynkowa, czyli wygodne łóżko dziecięce wyposażone w wysokiej jakości materac dla dbałości o zdrowie rozwijającego się kręgosłupa,
  • strefa edukacyjna, na którą składa się ergonomiczne biurko lub stolik i krzesełko w przypadku młodszych dzieci,
  • strefa przechowywania, w której znajdą się meble takie jak komoda, szafa, półki, pudełka, by maluch mógł samodzielnie wyjmować i odkładać swoje zabawki lub ubrania,
  • strefa rozrywkowa, w której dziecko będzie mogło spędzać wolny czas na zabawie i realizowaniu swoich zainteresowań.

To właśnie tej ostatniej strefie przyjrzymy się z większą uwagą, gdyż jeżeli zostanie ona odpowiednio zaaranżowana to będzie stanowiła idealną bazę dla kreatywnego rozwoju dziecka.

 

 

Strefa rozrywkowa w pokoju dziecka a jego rozwój

Urządzając pokój dziecięcy zwykle skupiamy się przede wszystkim na wyposażeniu go w meble odpowiednie do wypoczynku, nauki i przechowywania. Podstawowe komplety mebli zawierają bowiem łóżko, komody dziecięce i regały, a także biurko. Natomiast zapominamy przy tym, jak ważne w rozwoju emocjonalnym i osobowościowym każdego dziecka jest to, by spędzało czas w sposób kreatywny i twórczy, a także odkrywało i próbowało różnych zajęć kreując swoje przyszłe hobby. Do tego oczywiście potrzebne są odpowiednie warunki. W związku z tym dobrze jest znaleźć kawałek wolnego miejsca w pokoju i przeznaczyć go na strefę zabaw twórczych. Dzieci oczywiście bawią się niemal wszędzie i też jest czymś pozytywnym. Nie ma dla nich różnicy czy jest to łóżko, podłoga, czy kącik w rogu pokoju. Ale jeżeli wygospodarujemy specjalną strefę zabaw, to dziecko z pewnością łatwiej się w niej skoncentruje na odkrywaniu nowych zainteresowań i kształtowaniu swoich umiejętności.

 

 

Jak zaaranżować strefę rozrywkową?

Pierwszym krokiem do stworzenia takiej przestrzeni jest wygospodarowanie miejsca, w którym dziecko będzie mogło realizować swoje zainteresowania w sposób swobodny. Najlepiej więc, gdy będzie to na przykład jeden z rogów pokoju. Strefy powinny zostać symbolicznie rozgraniczone, by uwaga dziecka nie była rozpraszana, a skupienie na zabawie, nauce lub wyciszeniu wieczornym łatwiejsze. W strefie rozrywkowej tak naprawdę nie potrzeba wiele. A wszystko zależy od tego, jakie dziecko ma aktualnie zainteresowania. Jeżeli pasją są prace plastyczne, to powinien się tu znaleźć stolik z wygodnym krzesłem. Najlepszym rozwiązaniem będzie biurko z regulowanym blatem, który można przechylić w stronę dziecka pod dowolnym kątem. Na pewno przyda się tu także regał, na którym będzie można ułożyć poszczególne akcesoria lub instrumenty. Coraz modniejsze są także kąciki czytelnicze w strefie rozrywkowej dziecka. Wystarczy ułożyć kilka wygodnych poduszek lub kupić miękki fotel, ustawić półki na książki i lampkę z dobrym oświetleniem i gotowe. Całość pięknie dopełnią obrazki lub ramki z cytatami ulubionych książek dziecka.

 

Pomysłów na aranżację strefy rozrywkowej w pokoju dziecka nie brakuje, ale warto pamiętać, że jest ona niezbędna tak samo jak każda inna ze stref. Miejsce do rozwijania swoich pasji i zainteresowań nie musi zabierać zbyt wiele miejsca, ale ważne by udało się je wygospodarować i wyposażyć w meble lub dodatki związane z hobby pociechy.