Pokój, który wspiera rozwój dziecka

Z poprzedniej części artykułu dowiedziałaś się już, że meble oraz wyposażenie pokoju dziecka mogą wywierać wpływ na rozwój Twojej pociechy. Dobierając odpowiednie elementy i właściwie je ze sobą zestawiając możemy korzystnie stymulować rozwój dzieci w różnym wieku. Znana pedagog Maria Montessori wielokrotnie podkreślała, że: „aby pomóc dziecku, musimy mu zapewnić środowisko, które pozwoli mu swobodnie się rozwijać”. Kluczem jest to, aby stworzyć przestrzeń, która będzie go wspierała i zachęcała do odkrywania świata. Ale jak zaaranżować taki pokój? Pokój urządzony według pedagogiki M. Montessori to taki, w którym wszystko jest w zasięgu ręki dziecka. Taka przestrzeń najlepiej wpływa na rozwój dziecka, daje mu możliwości a nie ogranicza go.

 

Kliknij i zobacz funkcjonalne meble Happy w super cenie

 

Bezpieczeństwo i sen dziecka

Najważniejsze jest oczywiście zapewnienie bezpieczeństwa dziecku w jego pokoju. Dlatego należy zakryć kontakty, usunąć niebezpieczne przedmioty, a także wybrać meble pozbawione ostrych wykończeń lub szklanych detali. W pokoju nie powinno być widocznych kabli, ostrych kantów ani przedmiotów łatwych do połknięcia.

Przestrzeń w pokoju warto podzielić na strefy: edukacyjną, zabawy, wypoczynkową. To pomoże dziecku w organizacji przechowywanych przedmiotów i w samodzielnym utrzymaniu porządku. Jedynie najważniejszy mebel w pokoju, czyli łóżko ma służyć zarówno do zabawy, jak i wypoczynku. Aby tak było należy wybrać model, który będzie łatwo dostępny dla dziecka. Warto więc zrezygnować z części szczebelków lub wybrać niskie łóżko, do którego dziecko będzie mogło łatwo wchodzić i wychodzić. Idealnym przykładem są łóżka domki lub zabudowane tylko do połowy łóżka jednoosobowe. Materac jest blisko ziemi, co niweluje ryzyko upadku, a dziecko czuje się samodzielne.

 

Łóżeczko parterowe Jowita – KLIK

 

Kącik czytelniczy

W każdym pokoju dziecka powinien się znaleźć kącik przystosowany do czytania w wygodnych i spokojnych warunkach. Wystarczy znaleźć wolne miejsce i położyć tam pufy lub miękkie poduchy, a także półkę na książki. Książki stawiamy frontem, a nie grzbietami. Udowodniono, że dzieci chętniej sięgają po książki i je czytają, jeśli ustawione są jak obrazki. Istotne jest także aby taki kącik czytelniczy znajdował się w odosobnieniu, by bodźce nie rozpraszały dziecka podczas lektury. Jeśli pokój jest wystarczająco duży, można taki kącik oddzielić od reszty wnętrza regałem bez ścianki tylnej np. regał Caboto.

 

Zestaw Best w wyjątkowej ofercie na www.meble-bogart.pl

 

Pokój według Montessori w pigułce:

  • Każdy rodzaj ubrania powinien być przechowywany na osobnej półce. Oznacza to, że koszulki, czy spodnie mają być ustawione w osobnych rzędach oddzielonych od siebie przegródkami komody.
  • Dekoracje mają być nie tylko ładne, ale jednocześnie uczyć i rozwijać. Idealnie sprawdzą się obrazki z alfabetem lub roślinami, skarby przyniesione ze spaceru: kamyki, muszelki, a także własnoręcznie złożone modele z kartonu lub drewna.
  • Dywan to obowiązkowy dodatek w pokoju dziecka.
  • Meble powinny służyć przede wszystkim swoją funkcjonalnością i nie być zbyt dekoracyjne, aby nie rozpraszać dziecka.
  • Stosujemy naturalne, spokojne kompozycje kolorystyczne.
  • Najlepsze zabawki są pozbawione zbyt wielu bodźców i są wykonane z naturalnych materiałów np. z drewna.