Pokój dla malucha jest miejscem szczególnym. To jego oaza bezpieczeństwa i kluczowe miejsce rozwoju, poznawania świata i siebie. Urządzając go, rodzice muszą pamiętać, że jest to miejsce wielofunkcyjne, co oznacza że służy jednocześnie wypoczynkowi, zabawie i nauce. Ponadto musi się w niem znaleźć miejsce na przechowywanie dziecięcych skarbów. Sprawdź jak urządzić pokój malucha, aby wspierał jego rozwój.

Pokój malucha i jego znaczenie

Pokój malucha to miejsce, które musi służyć komfortowemu odpoczynkowi, radosnej i rozwijającej zabawie, a także edukacji. Najmłodsze dzieci uczą się poprzez zabawę, stąd ich pokoje wypełniają zabawki, książeczki oraz gry edukacyjne. Aranżacja pokoju dla małego dziecka musi być jednocześnie bezpieczna, komfortowa i funkcjonalna. Ale estetyka ma równie istotne znaczenie dla rozwoju dzieci. Psychologowie od dawna już podkreślają ważne znaczenie wyglądu otoczenia, w którym spędzamy większość czasu i jego wpływ na samopoczucie, zdolności poznawcze i rozwój. Znaczenie mają zarówno dobrane komplety mebli, kompozycja kolorystyczna, jak i sposób przechowywania rzeczy. W swoim pokoju maluch powinien czuć się bezpiecznie, swobodnie i radośnie. Aby stworzyć aranżację sprzyjającą rozwojowi malucha warto wnętrze podzielić na strefy, które oddzielą poszczególne aktywności i wskażą dziecku kiedy jest czas na zabawę, naukę czy wypoczynek.

 

Pokój malucha z meblami Ikar

Meble Ikar do pokoju malucha KLIK

 

Niezbędne elementy w pokoju malucha

W pokoju malucha powinny się znaleźć niezbędne meble, jak i miejsce na ulubione czynności dziecka. Pokój nie może się obyć przede wszystkim bez wygodnego łóżka sprzyjającego regeneracji. Łóżko powinno być wyposażone w dobrej jakości materac oraz zabezpieczające barierki, które ochronią dziecko przed upadkiem na podłogę. Zarówno łóżka piętrowe, jak i podłogowe powinny zawierać taką ochronę nawet w przypadku starszaków. Ponadto warto pomyśleć o meblach, które ułatwią utrzymanie porządku. Idealnie sprawdzą się regały na zabawki i książki, kosze oraz organizery. W dziecięcym pokoju na pewno przyda się też pojemna szafa i komoda na ubrania, w których łatwo będzie segregować odzież. Zarówno maluchom, jak i starszakom z pewnością przydadzą się ergonomiczne biurko z komfortowym krzesłem lub w przypadku najmłodszych dzieci niski stolik i krzesełko.

 

Pokój malucha z meblami Princessa

Meble Princessa do pokoju małej księżniczki – KLIK

 

Pokój malucha a design

Design pokoju malucha powinien być dostosowany do gustu, zainteresowań lub płci dziecka, ponadto nie może być zbyt przytłaczający przez przesilenie mocnych kolorów i zbyt dużej ilości elementów wyposażenia. Warto dobrać jedno konkretne wzornictwo, które nie będzie odwracało uwagi od zabawy i nauki, a jednocześnie będzie efektownie się prezentować. Już od pierwszych lat życia dzieci przejawiają swoje pierwsze talenty i zainteresowania, co warto wykorzystać urządzając ich pokój. Wówczas wykreujemy wyjątkowe wnętrze, w którym dziecko będzie czuło się rzeczywiście u siebie. Dobierając meble i dodatki, warto zaangażować w poszukiwania swoją pociechę, by mogła aktywnie tworzyć swoje otoczenie.