Urządzając pokoje dziecięce często najbardziej skupiamy się na wyborze kompletów mebli, dekoracji i akcesoriów, zapominając o tym jak duże znaczenie ma dobrze dobrane i rozmieszczone oświetlenie. Oświetlenie wpływa nie tylko na komfort wykonywanych przez dziecko czynności, ale także na jego zdrowie i samopoczucie. Sprawdź jak dobrać oświetlenie do pokoju dziecka.

 

Oświetlenie – dlaczego jest ważne?

Źle dobrane oświetlenie może wywoływać przedwczesne uczucie zmęczenia, problemy z koncentracją czy nawet rozdrażnienie. Ponadto jest wyjątkowo szkodliwe dla wzroku. Istotne jest więc to, aby dobierać wysokiej jakości światła, które nie będą zbytnio męczyć oczu. Dotyczy to zarówno źródeł światła, sposobu ich rozmieszczenia, a także użytych żarówek. Oświetlenie wpływa na komfort dziecka zarówno podczas zabawy, nauki, czy czytania ulubionych książek. Warto więc przyłożyć wszelkich starań, aby zastosowane w pokoju malucha źródło światła było bezpieczne dla oczu i zdrowia małego lokatora tak samo jak komplety mebli czy inne elementy wyposażenia. Wybierając poszczególne żarówki warto zwrócić uwagę na ich parametry techniczne takie jak zużycie energii, barwa i ilość emitowanego światła, ale także należy upewnić się jak określony produkt wpływa na wzrok.

 

oświetlenie do pokoju dziecka

Meble Best do pokoju dziecka KLIK

 

Sztuczne światło a wzrok

Sztuczne źródła światła emitują tak zwane migotanie, które nie jest widoczne gołym okiem, gdyż następuje wyjątkowo szybko, ale to właśnie ono decyduje o jakości konkretnej żarówki i wpływa na samopoczucie oraz zdrowie oczu. Niniejsze drgania światła mogą wpływać na pogorszenie samopoczucia, zmęczenie, a nawet bóle głowy. Właściwe dobrane oświetlenie to takie, które jest możliwie jak najbardziej zbliżone do naturalnego. Najlepsze są więc żarówki, które nie migoczą, gdyż ich działanie jest dopasowane do naturalnego cyklu dobowego i przypomina światło dzienne. Tylko w takich warunkach oczy widzą wystarczająco wyraźnie, a dziecko nie będzie odczuwać dyskomfortu podczas długotrwałego przebywania w takim oświetleniu. Istotne jest ponadto by dany produkt spełniał normę bezpieczeństwa fotobiologicznego i był oznaczony znaczkiem „CE”.

 

Oświetlenie do pokoju dziecka

Zestaw Bonti w okazyjnej cenie KLIK

 

Naturalny cykl dnia i nocy

Właściwe oświetlenie dziecięcego pokoju oznacza także jego zgodność z naturalnym cyklem dobowym. Oznacza to, że sztuczne źródła światła powinny być dopasowane do tego dostępnego na zewnątrz, co pozwoli zachować równowagę między dniem a nocą i nie będzie obciążało naturalnego funkcjonowania gałek ocznych. Oczy są bowiem dostosowane do światła słonecznego i księżycowego i w danych porach niejako są nastawione na odbiór danego rodzaju promieni. Dopasowanie oświetlenia w pokoju dziecka do cyklu kosmicznego sprawi, że sypialnia będzie sprzyjać dobremu samopoczuciu.