Przechowywanie w pokoju dziecka to kwestia kluczowa, bo jakby nie było jest to wnętrze, w którym na co dzień naprawdę wiele się dzieje, a rzeczy i drobiazgów wciąż przybywa. Zabawki, książeczki, podręczniki, akcesoria biurowe, kredki, ubranka i wiele innych rzeczy, które czasem jest trudno okiełznać – to wszystko znajduje się na stosunkowo niewielkiej powierzchni. Dlatego warto tak zorganizować pokój dziecka, by stanowił miejsce idealne do sprytnego przechowywania rzeczy dziecka.

 

Przechowywanie w pokoju dziecka

Pokój dziecka to niezwykłe pomieszczenie w każdym domu. Warto zwrócić uwagę na to, że większość pomieszczeń domowych pełni określoną rolę np. sypialnia służy do wypoczywania, garderoba do przechowywania, a biuro do pracy. Natomiast pokój dziecięcy jest wielofunkcyjny i w nim musi się znaleźć kilka podstawowych stref odpowiadających wykonywaniu poszczególnych czynności. Stworzenie dziecku odpowiednich warunków do rozwoju i wypoczynku jest bowiem kluczowe. Dlatego najlepszym sposobem jest wybór mebli do pokoju dziecka, które będą nie tylko pełnić określone role w poszczególnych strefach użytkowych, ale także pomogą w zakresie przechowywania niezliczonych dziecięcych skarbów. Przechowywanie jest tu niezwykle istotne nie tylko pod względem praktycznym i estetycznym, ale także właśnie w zakresie zapewnienia dziecku właściwych warunków.

 

Meble idealne do przechowywania w pokoju dziecka

 

Zorganizowany pokój dziecka a jego rozwój

Urządzając pokój dziecka musimy przemyśleć nie tylko to, jakie łóżko dziecięce, czy biurko do niego wstawimy, ale także jak zorganizować przestrzeń pod względem przechowywania rzeczy. Często skupiamy się na tym, że najważniejszym zadaniem dobrej organizacji w pokoju dziecka pod względem przechowywania rzeczy jest po prostu ujarzmienie bałaganu. Jednak to nie wszystko. Dlaczego zorganizowane przechowywanie jest ważne dla rozwoju dziecka? Po pierwsze, dziecko lepiej funkcjonuje w zorganizowanej przestrzeni, w której panuje nie tylko porządek wizualnie, ale i pod względem właściwej segregacji rzeczy, ale i elementów wyposażenia. Taka ułożona przestrzeń staje się miejscem wspierającym utrzymanie koncentracji i skupienia się na wykonywanych czynnościach, a także pozwala łatwiej wyciszyć się przed nocnym wypoczynkiem, co jeszcze szczególnie ważne w fazach wzrostu dzieci. Dlatego pierwszym krokiem powinno być dokonanie podziału na strefy w pokoju dziecka i przypisanie im odpowiednich mebli dziecięcych.

 

Przechowywanie w pokoju dziecka

 

Strefy w pokoju dziecka a meble do przechowywania

Strefa wypoczynkowa

Znaleźć się w niej powinno przede wszystkim wygodne łóżko, które zapewni dziecku zdrowy i efektywny sen. Jeżeli jednak chcemy w pełni wykorzystać ten mebel, warto wybrać model z dodatkowymi wnękami do przechowywania. Idealnie sprawdzą się tu łóżka z pojemnikami na pościel lub wbudowanymi w ramie regałami i szufladami.

Strefa edukacyjna

Tworzą ją oczywiście biurko i ergonomiczny fotel biurowy. Jednak aby pomóc dziecku odpowiednio przechowywać podręczniki i akcesoria szkolne, warto ją także wzbogacić np. o kontener, regały, a także półki wiszące nad biurkiem. Zyskamy wtedy odpowiednie miejsce na wszystkie przedmioty związane z nauką i szkołą.

Strefa rozrywkowa

Zwykle najlepsze zabawy odbywają się na podłodze lub przy stoliku. Ale gdzie w takim razie przechowywać zabawki? Najlepszym miejscem będzie zakup regału lub komody. Dodatkowo można je doposażyć o specjalne organizery i przegródki, a także pudełka na drobiazgi. Świetnym rozwiązaniem są także pudełka na kółkach lub pufy ze schowkami.