Pokój rodzeństwa wymaga szczególnej staranności w zakresie funkcjonalnego urządzenia, by dzieci pomimo różnych osobowości i gustów mogły się swojsko czuć w swojej przestrzeni. Wobec tego rodzice stają przed wyzwaniem, jakim jest dobór elementów wyposażenia i sposobu ich rozmieszczenia, tak aby odpowiadały każdemu dziecku. O ile w sytuacji rodzeństwa jednej płci nie jest to zbyt duży problem, to gdy pociechy są uroczą parką sprawa się zazwyczaj nieco komplikuje. Jakby nie było dziewczynki i chłopcy mają zupełnie różne upodobania estetyczne. Musimy więc znaleźć wspólny mianownik tak, by efekt zachwycił oboje dzieci. Sprawdź nasze propozycje kompozycji kolorystycznych do pokoju rodzeństwa.

 

Znaczenie kolorów w pokoju dzieci

Urządzając wspólny pokój dla rodzeństwa musimy pogodzić potrzeby i oczekiwania obojga dzieci, co może stanowić nie lada wyzwanie. Nie ma jednak rzeczy niemożliwych, jeżeli mamy w zanadrzu kilka praktycznych pomysłów. Przede wszystkim warto wiedzieć, że kolor w pokoju dzieci ma duże znaczenie nie tylko dla kwestii estetycznych, ale także może realnie wpływać na samopoczucie małych lokatorów. Psycholodzy dowodzą bowiem, że kolory którymi się na co dzień otaczamy wpływają na nasze samopoczucie, nastawienie, a nawet apetyt, czy energię. Dlatego tworząc kompozycje kolorystyczne do pokoju swoich dzieci zwróć uwagę na psychologię kolorów oraz znaczenie barw. Dzięki temu stworzysz przestrzeń wspierającą rozwój małych pociech. Zarówno komplety mebli, jak i ścian oraz tekstyliów powinny współgrać ze sobą, by wnętrze było przyjemne w odbiorze i nie przeciążało zmysłów.

 

Sprawdź ofertę na wyjątkowo funkcjonalne meble do pokoju rodzeństwa. KLIK

 

2w1, czyli podzielony pokój rodzeństwa

Jednym z coraz chętniej stosowanych rozwiązań w zakresie urządzania wspólnego pokoju dla dwójki dzieci jest podział przestrzeni na dwie części. Jest to pomysł, który na nowo powraca do łask, gdyż pozwala dzieciom na większą swobodę wyrażania siebie i budowanie poczucia intymności i autonomii. Sposób ten polega na podzieleniu pokoju na dwie części i choćby umowne oddzielenie ich od siebie. Świetnie w roli granicy spełni się regał bez tylnej ścianki, na którym można ułożyć wspólne zabawki. Dzieci będą miały wówczas dostęp do wspólnych skarbów z każdej strony obu części pokoju. Pokój w stylu 2w1 niestety musi cechować się większym metrażem, gdyż wszystkie konieczne meble musimy pomnożyć razy dwa. Oznacza to, że każda z dwóch części pokoju musi być wyposażona niejako w dwa zestawy mebli składające się przede wszystkim z wygodnego łóżka dziecięcego, biurka lub stolika, krzesła obrotowego, komody lub szafy do przechowywania odzieży. Warto jednak zadbać o to, aby wszystkie kolory mebli w pokoju rodzeństwa były utrzymane w tej samej kolorystyce. Dzięki temu wnętrze mimo dwóch osobnych części, wciąż będzie się efektownie prezentować jako spójna całość.

 

Łóżko piętrowe do pokoju rodzeństwa.

 

Pokój rodzeństwa z łóżkiem piętrowym

Rozwiązaniem idealnym do mniejszych pokoi jest wyposażenie w postaci łóżka piętrowego. Dzięki temu zyskamy więcej miejsca na pozostałe meble dziecięce oraz strefę zabawy. Łóżko piętrowe nie zajmując zbyt wiele miejsca podłogowego pozwoli wygodnie ułożyć do snu dwie, a nawet trzy pociechy. Rynek oferuje bowiem wyjątkowo duży wybór różnorodnych modeli wzbogaconych o dodatkowe funkcjonalności, a w tym miejsce do spania wysuwane z dolnej części konstrukcji bryły. Wyposażając pokój dziecka w łóżko piętrowe możemy łatwiej zaplanować pozostałe obszary pokoju.