Przechowywanie zabawek w pokoju dziecka to prawdziwe wyzwanie spędzające sen z powiek większości rodziców. Zabawek z roku na rok przybywa, a okoliczności takie jak święta, Mikołajki, czy też urodziny to kolejne okazje, które w efekcie zobowiązują nas do wygospodarowania dodatkowego miejsca na zabawki i książki w pokoju dziecka. Jak przechowywać zabawki, aby były one uporządkowane i by dziecko samodzielnie uczyło się dbać o porządek? Mamy dla Ciebie dwa praktyczne i efektywne sposoby.

 

Porządek w pokoju dziecka

Pokoje dziecięce mają charakter wielofunkcyjny, bowiem na stosunkowo niewielkiej przestrzeni muszą się tam znaleźć nie tylko łóżko dziecięce, stolik lub biurko, ale i meble, w których będziemy przechowywać ubrania oraz wszelkie dziecięce skarby. O ile przechowywanie ubrań, pościeli, czy też książek jest stosunkowo proste, bo komplety mebli dziecięcych posiadają odpowiednie schowki, to zabawki mogą stanowić wyzwanie. Zazwyczaj zabawki znajdują się niemal w każdym kącie pokoju dziecka i na podłodze. W efekcie powstaje wizualny bałagan, a wszystkie zabawki i materiały edukacyjne się mieszają. Wszystko dodatkowo utrudnia fakt, że zabawki mają różne kształty, formy, gabaryty i tematykę.

 

przechowywanie zabawek

Funkcjonalne meble do pokoju dziecka. Kliknij i sprawdź super ofertę.

 

Dlatego kluczem do sukcesu jest wydzielenie w pokoju dziecka stref tematycznych i posegregowanie wszystkich zabawek zgodnie z nimi. W ten sposób w obrębie strefy wypoczynkowej znajdą się lalki, misie i wszelkiego rodzaju przytulanki, a także ulubione książeczki do czytania na dobranoc. Natomiast strefa nauki zawierać będzie wszelkie gry i materiały edukacyjne oraz plastyczne. Pozostałe zabawki o typowo rozrywkowym charakterze powinny znaleźć się w osobnej strefie, którą tworzyć może funkcjonalny regał wyposażony w pudełka i organizery. Natomiast w celu przechowywania książek najlepiej jest stworzyć kącik czytelniczy, w którym wszystkie książeczki dziecko będzie miało pod ręką. Taki podział znacząco ułatwi utrzymanie porządku w pokoju dziecięcym.

 

przechowywanie w pokoju dziecka

Nowoczesne meble Drop z dużą pojemnością przechowywania.

 

Rozwiązania ułatwiające przechowywanie zabawek

Największą trudnością w zakresie praktycznego przechowywania zabawek jest to, że mają one różne kształty i gabaryty. W związku z tym, gdy już posegregujemy zabawki pod względem tematycznym i przypiszemy je do poszczególnych stref użytkowych w pokoju dziecka, czas na ułożenie ich na dedykowanych im meblach. Jak przechowywać drobiazgi? Małe skarby dziecka przysparzają zwykle najwięcej problemów, gdyż łatwo się mieszają i gubią. Dobrym rozwiązaniem do przechowywania drobiazgów będzie kontener na kółkach. Taki kontener posiada wiele szufladek, w których można posegregować drobne elementy lub artykuły plastyczne. Mobilna konstrukcja ułatwi użytkowanie kontenera, bo w każdej chwili można zmieniać jego położenie w miarę potrzeb. Większe zabawki o jednolitej budowie warto rozmieścić na regale z dużymi wnękami. Natomiast wszelkiego rodzaju zabawki składające się z wielu elementów (klocki, tory pociągowe, modele do samodzielnego składania, puzzle, składane domki dla lalek itp.) najlepiej jest umieścić w pudełkach, które ułożymy na regałach lub w półkach.

Podsumowanie:

  1. Posegreguj zabawki i przypisz je poszczególnym strefom tematycznym w pokoju dziecka: wypoczynkowej, edukacyjnej, rozrywkowej, czytelniczej.
  2. Posegreguj zabawki pod kątem ich gabarytu, kształtu, liczby elementów, z których się składają.