Pokój dla siostry i brata

Często ze względu na ograniczoną liczbę pokoi w mieszkaniu decydujemy się urządzenie wspólnego pokoju dla rodzeństwa. Gdy między rodzeństwem jest niewielka różnica wieku lub dzieci są tej samej płci sprawa jest prosta. Jednak jak efektownie i funkcjonalnie przygotować wspólne wnętrze dla dziewczynki i chłopca? Wbrew pozorom okaże się to mniej skomplikowane, jeżeli poznasz trzy sposoby na zaaranżowanie wspólnej przestrzeni. Podpowiadamy jak zaaranżować pokój, by zarówno siostra, jak i brat czuli się w nim komfortowo na co dzień.

 

Pokój dla siostry i brata

Kliknij i zobacz wyjątkowy zestaw mebli Blanco, idealny do pokoju rodzeństwa

 

Pokój dla siostry i brata – poznaj zalety

Współdzielenie pokoju z rodzeństwem ma wiele zalet, dlatego warto się nad takim rozwiązaniem zastanowić nawet, gdy dysponujemy wystarczającą liczbą pomieszczeń. Wspólne mieszkanie uczy tolerancji, empatii z ukierunkowaniem wrażliwości na drugą osobę, a także buduje zażyłość relacji. Dzieląc pokój rodzeństwo jest niejako zmuszone do spędzania ze sobą więcej czasu i rozwiązywania wspólnych problemów, wspierania się i dogadywania na różnych szczeblach codziennych spraw. Ale czy jest to również wskazane w przypadku rodzeństwa odmiennej płci? Jak najbardziej. Jednak są dwa warunki:

  1. między rodzeństwem nie powinna istnieć zbyt duża różnica wieku;
  2. wnętrze musi zostać tak zaaranżowane, by każde dzieci mogło mieć poczucie intymności i samodzielności w chwilach, gdy tego potrzebuje.

Pamiętajmy, że wyposażając pokój dla siostry i brata w meble i dodatki powinniśmy skupić się na zaspokojeniu potrzeb wszystkich małych lokatorów. Pokój dzieci i jego wyposażenie mają dawać poczucie wyjątkowości i posiadania własnego miejsca w domu.

 

Pokój dla siostry i brata z meblami Luna

Zobacz w sklepie ofertę na uniwersalne meble do pokoju rodzeństwa KLIK

 

Pokój dla siostry i brata – dwa w jednym

Najprostszym i zarazem wyjątkowo ciekawym pod względem efektowności jest sposób podzielenia pokoju na dwie całkowicie osobne części po połowie dla każdego dziecka. Można wydzielić strefy należące do każdego dziecka za pomocą dwóch różnych kolorów. Wystarczy pomalować ściany na dwa kolory (niekoniecznie musi to być słynny zestaw niebieskiego i różu), wybrać inną pościel i poduszki na łóżka. Wówczas warto się postarać aby wszystkie meble do pokoju dziecka ustawić równolegle niczym odbicie lustrzane. Aby pokój wyglądał estetycznie należy wybrać taki sam zestaw mebli dla chłopca i dla dziewczynki (ewentualnie różniące się kolorem, ale nie zestawem, formą i kolekcją). Dzięki temu pokój wyda się bardziej uporządkowany i estetyczny. Aby zaznaczyć, która część należy do danego dziecka można zawiesić na ścianach ozdobne literki z inicjałami lub imiona dzieci.

 

Pokój dla siostry i brata z meblami Monez

Kliknij i zobacz praktyczne meble Monez do pokoju rodzeństwa w sklepie meblowym

 

Pokój dla siostry i brata – spójna przestrzeń

Jeżeli dzieci mają wspólne zainteresowania i różnica wieku jest między nimi niewielka, wówczas przestrzeń pokoju możemy uczynić całkowicie wspólną. Warto jednak się zastanowić, czy nasze maluchy mają podobne temperamenty, upodobania i czy przede wszystkim chcą takiego rozwiązania. Wtedy strefy możemy wydzielić w sposób bardzo delikatny i zdecydować się na łóżko piętrowe. Takie rozwiązanie będzie szczególnie przydatne w przypadku małego metrażu.

 

Pokój dla siostry i brata z łóżkiem piętrowym Łukaszek

Kliknij i zobacz łóżko piętrowe Łukaszek na www.meble-bogart.pl

 

Pokój dla siostry i bratamocny podział

Jeśli pokój jest wystarczająco duży, a dzieci marzą o tym by mieć całkowicie odrębny kąt, wówczas możemy radykalnie przedzielić przestrzeń tworząc niejako dwa pokoje. Stałym rozwiązaniem będzie postawienie ścianki działowej dzielącej duży pokój na dwa mniejsze. Wtedy rodzeństwo może mieć zupełnie różne komplety mebli w swoich pokoikach, gdyż inny wygląd wyposażenia nie będzie się ze sobą wizualnie gryzł. Mniej drastyczne rozwiązanie to regał, który ustawiony w środkowej części rozdzieli pokój dla siostry i brata.