Pokój dziecka jest przestrzenią, która ma szczególne znaczenie dla dziecka, ale i jego prawidłowego rozwoju. To, jakie wyposażenie wybierzemy będzie miało kluczowy wpływ. Ponadto także dobór kompozycji kolorystycznej ma tu duże znaczenie, gdyż dane kolory mogą wpływać na samopoczucie, zdolność koncentracji i poczucie wypoczynku. Na co zwrócić uwagę wybierając kolory do pokoju dziecięcego?

 

Wpływ kolorów na dzieci

Dzieci uwielbiają kolory i większość z maluchów cieszy się, gdy otaczają je kolorowe wzory i mocne barwy oraz kontrasty. Ale czy to na pewno dobry pomysł do zastosowania w pokoju dziecka? Kolory warto dobierać nie tylko na zasadzie preferencji i indywidualnych gustów, bowiem każdy kolor ma swoje znaczenie i może realnie wpływać na samopoczucie. Decydując się na intensywne kolorystycznie kolory ścian, dodatków i mebli możemy sprawić, że wnętrze stanie się na pozór ciekawe i finezyjne, ale podczas dłuższego przebywania w nim można się tym szybko zmęczyć. Dlatego warto z rozmysłem dobierać barwy, tym bardziej że w pokoju malucha znajdzie się też mnóstwo kolorowych zabawek i dodatków. Łóżko dziecięce, biurko i ergonomiczne krzesło obrotowe oraz pozostałe meble powinny być w miarę możliwości spójne wzorniczo, by nie przytłoczyć wizualnie pokoju. Ponadto duże znaczenie ma to, by dobrane kolory mebli, ścian i podłóg miały spokojniejszy charakter stanowiąc tło dla bardziej wzorzystych zabawek, dekoracji, licznych ozdób o intensywnych odcieniach.

 

kolory do pokoju dziecięcego

Komplet mebli o wyważonej kolorystyce i modnych wykończeniach. Kliknij i sprawdź okazyjną cenę.

 

Bezpieczne farby do pokoju dziecięcego

Kolor to nie wszystko. Wybierając farby, którymi zostaną pomalowane powierzchnie w pokoju dziecka warto zwrócić uwagę na to, czy są one bezpieczne. Dzieci są bardziej wrażliwe niż dorośli, więc wybierając poszczególne propozycje producentów farb, zwróć uwagę czy posiadają odpowiednie atesty bezpieczeństwa. Niektóre nowoczesne farby oprócz tego, że są bezpieczne, mają też zdolność oczyszczania powietrza ze szkodliwego formaldehydu. Oprócz farb, którymi malujemy ściany, znaczenie mają też te, jakimi zostały pomalowane komplety mebli w pokoju dziecięcym. Farby i lakiery powinny być bezpieczne dla układu oddechowego najmłodszych i nie wzmagać reakcji alergicznych.

 

meble do pokoju dziecięcego

Kliknij i zobacz piękne meble do pokoju dziecięcego w okazyjnej cenie.

 

Jak łączyć kolory w pokoju dziecka?

Bez względu na to, jaką kompozycję kolorystyczną wybierzesz do pokoju swojej pociechy, ważne jest to aby jej wizualny odbiór był spójny i dawał wrażenie dopasowania. Nie ma bowiem nic bardziej frustrującego niż przebywanie w pomieszczeniu z gryzącymi się wzajemnie odcieniami kolorystycznymi. Najlepszym sposobem jest podział pokoju na bazę i wyposażenie. Pierwszym wariantem jest wówczas zastosowanie bazy (meble, ściany, podłoga), która może być dekoracyjna i intensywna kolorystycznie, ale za to wyposażenie składające się dodatków i dekorów będzie bardziej minimalistyczne, spokojne, neutralne kolorystycznie. Drugą opcją jest sytuacja przeciwna. Czyli, gdy baza jest neutralna i utrzymana w spokojnych kolorach, a dodatki są kolorowe i ozdobne. Dzięki temu aranżacja nie będzie zbyt przesadzona ani w stronę skromności ani też przesadnej wzorzystości. Coraz częściej w pokojach dziecięcych stosowany jest też mebel o dekoracyjnym charakterze, który skupia na sobie główną uwagę. Zwykle jest to np. łóżko piętrowe, które jest kolorowe i wzorzyste. Wówczas reszta elementów aranżacji jest wizualnie spokojniejsza, by nie przytłoczyć wnętrza.