Meble dziecięce mają wiele zastosowań przez co stanowią podstawowe wyposażenie każdego pokoju malucha. Służą między innymi do wypoczynku, edukacji, przechowywania. Ale czy to możliwe by mogły także wspierać naukę dbania o porządek? Oczywiście, że tak. Musimy jednak wybrać te właściwe.

Bałagan w pokoju dziecka

O bałagan w pokoju dziecka jest bardzo łatwo. W miarę upływu czasu przybywa dziecięcych skarbów, zabawek, układanek, książeczek i akcesoriów plastycznych. Przechowywanie tych wszystkich drobiazgów różniących się od siebie zastosowaniem, kształtem i wielkością może przysporzyć o ból głowy. A przecież żaden rodzic nie chce by jego pociecha przebywała w dekoncentrującym chaosie i bałaganie. Bałagan można ujarzmić tylko w jeden sposób! Organizując wnętrze pokoju dziecka w taki sposób, by zarówno przechowywanie rzeczy, jak i odkładanie ich na miejsce było wygodne i intuicyjne. Dlatego wyposażając pokój w podstawowe meble takie jak: łóżko, szafki, biurko, czy komody, wybierz te meble, które posiadają dodatkowe schowki, skrytki, czy półeczki. Dzięki temu zyskasz dodatkowe miejsce do przechowywania dziecięcych skarbów.

 

meble dziecięce

Kliknij i zobacz ofertę na meble Labirynt z licznymi schowkami na dziecięce skarby.

 

5 kroków do porządku w pokoju dziecka:

 1. Wybierz funkcjonalny komplet mebli dziecięcych.
 2. Posegreguj rzeczy tematycznie.

  Na przykład zabawki edukacyjne, układanki i puzzle, klocki i inne konstrukcyjne elementy, książeczki, zabawki drobne, lalki, samochody itd. Na każdą z grup przygotuj osobne pudełka, organizery, półki w regale, czy szafki.

 3. Dokonaj segregacji.

  Oceń, które zabawki już nie nadają się wiekowo dla Twojej pociechy i po prostu je zabierz z pokoju dziecka.

 4. Oddziel zabawki używane od nieużywanych.

  Podziel zabawki na te, którymi dziecko bawi się często i regularnie, od tych którymi bawi się sporadycznie lub widać że się już znudziły. Zabawki nieużywane spakuj i schowaj poza pokojem dziecka. Za jakiś czas, gdy je przyniesiesz z powrotem radości będzie co niemiara, bo będą traktowane niczym nowe.

 5. Ułóż często używane rzeczy na wysokości dostępu dziecka. To właśnie ta reguła pozwoli Ci łatwo nauczyć dziecko samodzielności w zakresie dbania o porządek w swoim pokoju.

 

meble dziecięce z funkcjonalnymi półkami

Meble dziecięce Mati ułatwią przechowywanie dziecięcych skarbów, a także pomogą w utrzymaniu porządku. Sprawdź super cenę KLIK!

 

Jak meble mogą wspierać naukę dbania o porządek?

Odpowiedź jest tylko jedna. Osiągniesz to wybierając meble do pokoju dziecka, które będą przystosowane do przechowywania najważniejszych przedmiotów w zasięgu ręki Twojej pociechy. To pozwoli na rozwój samodzielności. Dziecko nie tylko będzie mogło samodzielnie wyjmować interesujące je w danym momencie zabawki i akcesoria, ale także przy pomocy tłumaczenia rodziców do odkładania ich na miejsce. Aby przebiegało to intuicyjnie ważna jest segregacja tematyczna zabawek i ubranek. Oznacza to, że np. zabawki edukacyjne przechowujemy w jednym miejscu, pluszaki w innym itd. Dzięki temu dziecko szybko się nauczy, że przedmioty mają swoje miejsce i nie powinny leżeć w sposób przypadkowy. Będzie to zachętą do intuicyjnej dbałości o porządek.

 

Meble wspierające dbanie o porządek to takie, których schowki, półki, szafki znajdują się na wysokości dostępu dziecka. Największym sprzymierzeńcem segregacji i dbania o porządek w pokoju dziecka jest regał z otwartymi półkami i regularnymi przegródkami. Najlepiej się sprawdzą regały poziomowe, czyli takie które większość wnęk mają w najniższej pozycji, a do góry pną się tylko dwa, trzy poziomy. Dzięki temu nie ma ryzyka, że dziecko mogłoby się po nich zbyt wysoko wspiąć i upaść, a ponadto zyskuje łatwy dostęp do wszystkich przechowywanych skarbów. Dobrym pomysłem jest także przechowywanie rzeczy w pudełkach. Warto jednak na każdym pudełku narysować symbol wskazujący, jaki rodzaj zabawek się w nim znajduje.