Własny pokój jest miejscem szczególnym dla każdego nastolatka. Młodzież potrzebuje swojego azylu, w którym może poczuć się sobą i zachować intymność. Chodzi tu nie tylko o komfort, ale także o kształtujące się w okresie dojrzewania poczucie własnej autonomii. Jest to więc także czas, w którym warto przeobrazić pokój z dziecięcego na bardziej dojrzały i dopasowany do potrzeb i oczekiwań młodego człowieka. Sprawdź na co warto zwrócić uwagę podczas urządzania przestrzeni dla nastolatka.

 

Kompromisowe nastawienie, czyli klucz do sukcesu

 

Pokój młodzieżowy to miejsce, które przeobrazić się musi z miejsca zabaw i pluszaków, w strefę intensywnej nauki, spotkań ze znajomymi, a także rozwijania hobby i pasji. Wiek szkolny jest dla nastolatków szczególnie intensywny zarówno pod względem edukacji, jak i rozwijających się kontaktów towarzyskich. Urządzając pokój dla nastolatka warto wziąć pod uwagę także te aspekty związane ze stylem życia, by aranżacja wnętrza tworzyła miejsce idealne dla dorastającego człowieka, którego potrzeby i oczekiwania szybko się zmieniają. Przygotowując plan na aranżację pokoju, warto zaangażować w niego również swoją pociechę. Wspólne wybieranie kompletu mebli młodzieżowych i dekoracji będzie idealną formą rodzinnego spędzania czasu i zacieśniania relacji. Dzięki temu wnętrze będzie nie tylko bezpieczne, komfortowe i stanie się idealną strefą do dalszego rozwoju o co z pewnością zadbają rodzice, ale także indywidualnie nacechowaną przestrzenią, w której dziecko poczuje się swobodnie, bo będzie odzwierciedlać jego charakter. Taka współpraca oczywiście wymaga od obu stron sporej dozy cierpliwości, wyrozumiałości, ale także umiejętności pójścia na kompromis.

 

 

Idealny pokój młodzieżowy

 

Pokój młodzieżowy jest wnętrzem wielofunkcyjnym. Dlatego warto w nim wyodrębnić strefy odpowiadające określonym czynnościom, co pozwoli zachować efekt estetycznego uporządkowania, a także funkcjonalność. Istotne jest aby w pokoju młodzieżowym nastolatek posiadał odpowiednie warunki do wypoczynku i nauki, ale także do realizowania swojego hobby. Meble młodzieżowe mają zapewniać komfort oraz funkcjonalność, ale także być dopasowane do gustu dziecka. Dzięki zrealizowaniu tych wytycznych, zyskasz pewność że twoja dorastająca pociecha nie tylko ma odpowiednie warunki do rozwoju, ale też będzie się doskonale czuć w swoich czterech kątach.

 

 

Strefy w pokoju młodzieżowym:

 

  • wypoczynkowa: łóżko, tapczan lub kanapa rozkładana;
  • edukacyjna: biurko, ergonomiczne krzesło biurowe, regał lub szafki na książki i podręczniki;
  • rozrywkowa: wolne miejsce do realizowania i zgłębiania swoich zainteresowań;
  • przechowywania: szafa, komoda, regał;
  • towarzyska (opcjonalnie, gdy metraż na to pozwala): fotele i ława.