Pokój, który wspiera rozwój dziecka

Czy to możliwe, aby meble w pokoju dziecka mogły wywierać pozytywny wpływ na jego rozwój? Brzmi dość specyficznie, gdyż zazwyczaj przypisujemy im wyłącznie wartość użytkową. Jednak nic bardziej mylnego, gdyż wybierając odpowiednie meble do pokoju swojego dziecka możesz pomóc mu rozwijać między innymi kreatywność oraz samodzielność. Jak więc wybrać wyposażenie i na co zwrócić uwagę urządzając pokój dziecięcy? Zapraszamy do lektury i odkrycie istoty pedagogiki Marii Montessori.

 

Kliknij i zobacz zestaw Drop w wyjątkowej cenie

 

Pokój dziecka w myśl zasad Montessori

Zapewne nazwisko Montessori już obiło Ci się o uszy chociażby w kontekście organizowania zabaw dziecku lub doborze naturalnych zabawek z drewna. Co raz więcej pojawia się także w naszym kraju przedszkoli Montessori czy klubów malucha. Główną ideą pedagogiki Montessori jest pozwalanie dziecku w byciu samodzielnym za pomocą odpowiednich zabaw, materiałów edukacyjnych, ale także stworzenia mu odpowiedniej przestrzeni. Poznajcie podstawowe zasady wskazujące na to, jak urządzić pokój według pedagogiki Montessori, by wspierać rozwój Waszej pociechy.

 

Uniwersalne meble Luna na www.meble-bogart.pl KLIK

 

Zasady urządzania pokoju dziecka według Montessori

Przechowywanie

Bałagan to największa zmora pokojów dziecięcych. Ale co jeśli powiemy Ci, że przy odrobinie dobrej organizacji i wykorzystaniu odpowiednich mebli pokój Twojego dziecka już zawsze będzie posprzątany? Aby dziecko nauczyło się samodzielności, musimy mu na nią pozwolić. A sprzątanie swoich rzeczy jest świetnym startem. Wystarczy stworzyć dziecku odpowiednie warunki, a sprzątanie stanie się dla niego formą zabawy i przyjemnością, dzięki czemu będzie na bieżąco układać swoje skarby w odpowiednich miejscach. Przed nieładem uchronią nas pojemniki, kosze i skrzynie. Świetnie sprawdzą się wielofunkcyjne pufy, w których można schować zabawki. Schowki i regały zachęcą dziecko do szanowania swoich rzeczy i organizowania przestrzeni wokół siebie. Warto na pudełkach i organizatorach narysować lub napisać nazwę przechowywanych w nich przedmiotów, co ułatwi segregację.

Regał Alano z pojemnymi półkami – KLIK

Meble

Zasada jest prosta – meble mają służyć dziecku. Niby oczywiste, a tak często o tym zapominamy. Dlatego półki wieszamy w zasięgu ręki dziecka, a nie wysoko tak jak jesteśmy do tego przyzwyczajeni. Regały powinny mieć otwarte półki w dolnej części, a zamykane w górnej, by dziecko swobodnie mogło sięgać lub odkładać rzeczy na nie. Oznacza to, że wszystkie meble i ich wysokość powinny być dostosowane do wzrostu i możliwości dziecka. Meble montujemy i ustawiamy nisko, w zasięgu rąk dziecka. Na podłodze ustawiamy kosze z zabawkami lub robimy biblioteczkę.

Wygląd mebli powinien być stonowany i pozbawiony przesadnej dekoracyjności. Meble mają służyć swoją funkcjonalnością i stanowić tło dla zabawek i akcesoriów. Dzięki temu pokój nie będzie miał zbyt wiele rozpraszających kolorów czy kształtów, co zaowocuje zwiększeniem umiejętności koncentracji na wykonywanych czynnościach. Dodatkową zaletą takich kolekcji mebli jest ich uniwersalność, gdyż będą idealnie pasować do każdego wnętrza i stylu.

 

Komplet Stone to nowoczesne meble w ponadczasowym stylu – KLIK

 

Szacunek do natury

Pedagogika Montessori przywiązuje duże znaczenie do nauki dzieci szacunku do przyrody oraz podkreśla pozytywny wpływ obcowania przez dziecko z naturalnymi materiałami. Jeśli chcemy nauczyć dziecko szanować zieleń, a także być odpowiedzialnym to dobrze jest zacząć od własnej roślinki w pokoju.

Ponadto warto także wybierać do pokoju dziecka meble i zabawki wykonane z naturalnego drewna. Drewniane odwzorowanie rzeczywistości jest dla Twojego dziecka najbardziej wiarygodne (bardziej naturalne w odbiorze niż zabawki plastikowe). Ponadto przyzwyczajają dziecko do takich charakterystyk jak: minimalizm, autentyczność, poczucie trwałości.

 

Meble Monez w super cenie KLIK