Biurko jest podstawowym meblem każdego ucznia, z którego korzysta niemal codziennie. Stanowi swoiste centrum dowodzenia w zakresie edukacji, więc musi być funkcjonalne i wygodne, by korzystanie z niego było maksymalnie komfortowe. Jednak podstawowym problemem okazuje się zazwyczaj kwestia utrzymania na jego blacie porządku. Przygotowaliśmy dla Ciebie kilka wskazówek, które ułatwią utrzymać porządek na biurku ucznia.

 

Bałagan na biurku

Funkcjonalne biurko oraz ergonomiczne krzesło biurowe są podstawowymi meblami każdego ucznia. Psycholodzy wskazują, że przebywanie w otoczeniu, w którym panuje nieład i bałagan działa rozpraszająco i na dłuższą metę może powodować poczucie rozdrażnienia i niechęci do podjęcia działania. Porządek ma więc duże znaczenie nie tylko ze względów estetycznych, ale także wpływania na nasze samopoczucie. Jest więc wyjątkowo ważną kwestią między innymi w pokoju ucznia, w którym zdolność koncentracji ma szczególne znaczenie.

 

porządek na biurku

Funkcjonalne meble do pokoju ucznia KLIK

 

Aby ułatwić dziecku utrzymanie porządku na biurku warto przedmioty znajdujące się na nim podzielić na trzy grupy:

1. te, które mają wracać na swoje miejsce;

2. używane są od czasu do czasu;

3. te, które już nigdy nie będą używane.

 

porządek na biurku Labirynt

Meble ułatwiające utrzymanie porządku – KLIK

 

Dokonując takiego podziału można tak posegregować przestrzeń na biurku, że nie tylko rzeczy będą lepiej ułożone, ale także znacznie ograniczymy ich ilość. Podstawową przyczyną powstawania bałaganu na biurku jest podejście, że rzeczy, których de facto nie używamy „może się jeszcze przydadzą”. Wyrzucanie wszystkich niepotrzebnych przedmiotów to podstawa. Przedmioty, z których korzystasz od czasu do czasu także nie powinny znajdować się na biurku, lecz w szafce lub szufladzie. Pod ręką należy zostawić jedynie to, co najbardziej konieczne i używane na co dzień.

 

Porządek na bieżąco

Kiedy już posprzątasz biurko, warto tak zorganizować miejsce na nim by ułatwić sobie utrzymanie porządku na stałe. Najlepszym sposobem jest skorzystanie z japońskiej metody 5S stosowanej w dużych firmach. Nazwa metody związana jest z pierwszymi słowami określającymi kolejne etapy jej wdrażania:

1. Selekcja – wybierz to co należy wyrzucić, schować, a co zostawić na blacie biurka;

2. Systematyka – wszystkie rzeczy powinny mieć swoje miejsce do przechowywania, co ułatwi używanie specjalnych segregatorów i organizerów;

3. Sprzątanie – po zakończeniu nauki przy biurku wszystkie przedmioty odłóż na swoje miejsce;

4. Standaryzacja – ustal sobie schemat organizacji biurka, co ułatwi przestrzeganie zasad porządku, które z czasem wejdą w nawyk;

5. Samodyscyplina – ustalone zasady należy utrzymywać i nie robić sobie wyjątków.

 

funkcjonalne meble z biurkiem

Funkcjonalne meble Ikar w super cenie na Meble-Bogart.pl – KLIK

 

Biurowe niezbędniki

  • pojemnik na długopisy, kredki, flamastry itd.
  • stojak na spinacze,
  • pojemnik na drobiazgi np. pinezki,
  • podajnik taśmy klejącej,
  • organizer na biurko,
  • nadstawka na biurko,
  • notes,
  • pudełko na wolne kartki.