Sen w życiu każdego dziecka pełni wyjątkowo istotną rolę. Dzieci podczas wypoczynku rozwijają się fizycznie i umysłowo, porządkują świat i swoje emocje. Dlatego konieczne jest, aby zapewnić im najlepsze warunki do snu. Sprawdź jak wybrać materac dla dzieci w różnym wieku.

 

Materac dla niemowlaka i jego znaczenie

Odpowiednio dobrany materac ma realny wpływ na jakość snu oraz prawidłowy rozwój dziecka na każdym etapie jego rozwoju. Źle dobrany materac może wywoływać poważne w skutkach wady postawy, szkodzić zdolności koncentracji na co dzień, a nawet wywoływać złe samopoczucie i bóle głowy. Niewygodny zakłóci nocny wypoczynek, przez co Twoja pociecha może źle czuć się w ciągu dnia. Dlatego tak istotne jest by wybrać ten idealny. Przygotowaliśmy dla Ciebie poradnik o tym, jak dobrać materac na różnych etapach rozwoju malucha.

 

materac dla niemowlaka

Materac dla niemowlaka Ola – KLIK

 

Materac dla noworodka

W przypadku noworodków, które spędzają w łóżeczku kilkanaście godzin na dobę dobry materac jest kwestią priorytetową. Ważna jest nie tylko wygoda maleństwa, ale również jego zdrowie. Kręgosłup noworodka jest jeszcze bardzo wiotki, więc powinien być odpowiednio podtrzymywany podczas leżenia w każdej pozycji. Ma to znaczenie zarówno dla zdrowia samego kręgosłupa, ale również prawidłowego rozwoju mięśni i ich napięcia. Wybór materacy dla noworodków jest bardzo bogaty. Istotne jest, by był on przede wszystkim nowy, bo nawet mało używany i będący na pozór w dobrym stanie materac po starszym rodzeństwie czy odkupiony od kogoś może posiadać wgniecenia i odkształcenia, których na oko nie widać.

 

materac dla niemowlaka tani

Materac Basia w super cenie na www.meble-bogart.pl – KLIK

 

Twardość materaca

Znaczenie ma również stopień twardości materaca. Materacyk dla noworodka powinien być średniej twardości. Aby sprawdzić czy stopień twardości jest optymalny, wystarczy postawić go przy ścianie. Materac, który jest zbyt miękki zapadnie się i zwinie. Natomiast ten o dobrej twardości ustoi sam. Z kolei żeby sprawdzić, czy materac nie jest zbyt twardy wystarczy przyjrzeć się, czy ugnie się pod ciężarem ciała dziecka. Powinien się lekko uginać, ale dziecko nie może się w w nim zapadać. Ponadto materac dla dziecka ma być elastyczny, by dopasowywać się do kształtu ciała dziecka, a nie wymuszać zmianę ułożenia linii kręgosłupa i wywoływać napięcie mięśni. W przypadku materacy dla noworodków i niemowląt nie ma potrzeby kupowania tych, które mają wydzielone strefy twardości.

 

materac dla niemowlaka bogart

Materac Małgosia dla niemowlaka – super oferta !

 

 

Materace dla niemowląt

Kluczowe znaczenie ma wybór rodzaju materaca. Najbardziej polecane dla noworodków i niemowląt są materace z pianki lub lateksowe. Wybierając materac piankowy należy zwrócić uwagę na jego gęstość, gdyż powinna być odpowiednio wysoka. Tylko wówczas uzyskamy optymalne podparcie ciała dziecka podczas snu. Niestety trzeba uważać, bowiem materace piankowe o niskiej gęstości są bardzo podatne na odkształcenia, co jest bardzo niezdrowe na dłuższą metę. Dla najmłodszych dzieci nie są polecane materace sprężynowe oraz bonellowe. Można je kupić dopiero dla starszaków, które mają już większą masę ciała.