Urządzamy pokój dla rodzeństwa w różnym wieku

Urządzenie funkcjonalnego i zarazem atrakcyjnego pokoju dla rodzeństwa to duże wyzwanie. Jest to jeszcze trudniejsze, kiedy różnica wieku między dziećmi jest znacząca albo gdy trzeba zaaranżować wspólne miejsce dla chłopca i dziewczynki. Jednak na każdą trudność jest rozwiązanie, które świetnie się sprawdzi nawet na niewielkim metrażu. Najprostszym sposobem jest rozdzielenie przestrzeni, tak by każde z dzieci miało poczucie posiadania swojego miejsca. Jak zrobić to w sposób funkcjonalny i estetyczny?

Zestaw Blog od Meble-Bogart.pl – Kliknij i sprawdź super ofertę

Pomysł na aranżację warto wpierw dobrze zaplanować i przemyśleć. Rozpocznij od obliczenia wymiarów poszczególnych ścian i zdecyduj jak podzielić pokój. W zależności od tego, jak rodzeństwo się ze sobą dogaduje i jakie ma potrzeby w kontekście poczucia intymności, przestrzeń pokoju możemy podzielić wprost lub nieco bardziej symbolicznie. Możemy dokonać podziału stawiając ściankę działową lub dwustronnym regałem Caboto. Można też wybrać nieco bardziej subtelną wersję, podkreślając tylko różnice pomiędzy dwiema strefami w pomieszczeniu.

Funkcjonalne meble Restol – KLIK

Dwa w jednym
Aby stworzyć dwie całkowicie odrębne przestrzenie w pokoju rodzeństwa konieczny jest większy metraż wnętrza. Musimy bowiem wtedy zmieścić dwa osobne łóżka, biurka, a także meble do przechowywania, które staną po przeciwnych stronach. Ścianka działowa wówczas to świetne rozwiązanie, bo faktycznie tworzą się dwa różne pomieszczenia, a dzieci zyskują poczucie intymności. Warto jednak pamiętać, że pomieszczenie powinno być odpowiednio duże i mieć co najmniej dwa okna. Wydzielenie przestrzeni dla każdego dziecka sprawdzi się także w przypadku zupełnie odmiennych zainteresowań dzieci. Jednakże jeżeli warunki wnętrza nie pozwalają na wydzielenie dwóch stref mieszkalnych, wtedy idealnie sprawdzi się regał bez tylnej ścianki, który optycznie nie zagraci przestrzeni, a da dzieciom poczucie odrębności.

 

Praktyczne meble do pokoju Twoich dzieci – KLIK

 

Symboliczne oddzielenie

Jeśli pomieszczenie, w którym mieszkają dzieci nie jest wystarczająco duże, warto pomyśleć o wizualnym rozdzieleniu przestrzeni. Można tego dokonać za pomocą użytych we wnętrzu kolorów czy faktur tapet, a także dodatków. Dzięki temu będzie wyraźnie widać, która część należy do jakiego dziecka. W pokoju rodzeństwa idealnie sprawdzi się łóżko piętrowe, które nie zabierze zbyt wiele miejsca i tym samym pozwoli na łatwiejsze rozdzielenie przestrzeni dla dwóch osób. Jeżeli na jednej ścianie przygotujemy strefę wypoczynkową dla dzieci, wówczas zyskamy więcej miejsca do zagospodarowania. Aby dzieci mogły zyskać prywatność podczas pracy przy biurku, można je ustawić na dwóch osobny ścianach lub obok siebie, ale oddzielając blaty ścianką.

 

Meble Colorato – idealne do małych wnętrz KLIK