Pokój przedszkolaka zazwyczaj urządzamy, gdy pociecha kończy 3 latka. Wiek ten jest kamieniem milowym w rozwoju każdego dziecka i wiąże się z wieloma ważnymi zmianami w jego życiu i postrzeganiu świata. Diametralnie zmieniają się również potrzeby dziecka, co wiąże się także z koniecznością wprowadzenia pewnych modyfikacji w jego pokoju. Jak urządzić pokój dziecka w wieku przedszkolnym?

Czas na zmiany

W pierwszych dwóch latach życia dzieci nie potrzebują tak naprawdę zbyt wielu mebli i dodatków w swoich pokojach, gdyż i tak większość czasu spędzają z rodzicami. Często więc wszelkie zabawki i potrzebne w opiece nad niemowlakiem akcesoria znajdują się w przestrzeni dziennej domu, by rodzice i dziecko mogli z nich korzystać na bieżąco. Dlatego pokój niemowlaka wypełnia zazwyczaj podstawowy komplet mebli dziecięcych składający się z łóżeczka niemowlęcego, a także mebli służących do przechowywania np. regał, komoda lub szafa. Ze względu na karmienia nocne warto także wyposażyć takie wnętrze w wygodny fotel, który pozwoli mamie wygodnie towarzyszyć dziecku podczas jedzenia lub zasypiania. Po drugim, a w szczególności w okolicy trzeciego roku życia każdego dziecka możemy zaobserwować rozwój samodzielności, większą potrzebę autonomii i posiadania swojej własnej przestrzeni. Wiek przedszkolny jest więc idealnym momentem, by przeobrazić pokój i uczynić go bardziej przyjaznym dla dziecka w tym okresie, a także przystosować jego wyposażenie do zmieniających się potrzeb malucha. Warto bowiem zauważyć, że dzieci w tym wieku kształtują już swoje zainteresowania i preferencje, co warto wykorzystać także w urządzeniu ich pokoju, by wspierać rozwój kreatywności i ciekawości świata.

 

Idealne meble do pokoju przedszkolaka. KLIK

Od czego zacząć zmianę w pokoju malucha?

To, co z pewnością w pierwszej kolejności należy wymienić w pokoju malucha, który ma około trzech lat to łóżko dziecięce. Wcześniej używane łóżeczko niemowlęce staje się bowiem stosunkowo niewygodne pod względem wchodzenia do niego i wstawania. Dziecko, które już stabilnie i pewnie się porusza może bez obaw spać na większym materacu i łóżku bez tak wysokich barierek. Wybór łóżek dziecięcych jest wyjątkowo bogaty, więc możemy wybierać wśród wielu atrakcyjnych propozycji i dopasować dany model do potrzeb danej aranżacji. Szczególną popularnością cieszą się łóżka jednoosobowe wyposażone w zdejmowaną barierkę zabezpieczającą przed upadkiem podczas snu. Pod względem funkcjonalności warto wybrać łóżko z wysuwanymi spod powierzchni spania szufladami na pościel lub zabawki, albo dodatkowym materacem, który można łatwo schować na dzień. Niektóre modele posiadają zarówno wysuwane szuflady, jak i materac, co stanowi wyjątkowo praktyczne rozwiązanie. Jeżeli pokój malucha jest dość mały lub niewymiarowy, wówczas dobrym pomysłem jest łóżko piętrowe lub z antresolą.

 

Meble do pokoju przedszkolaka.

Meble w pokoju przedszkolaka

Pokój przedszkolaka to wnętrze wielofunkcyjne, więc muszą się w nim znaleźć meble, które zapewnią dziecku odpowiednie warunki do rozwoju i wypoczynku. Biorąc pod uwagę, że w tym okresie najważniejsza jest zabawa, bo to ona pozwala maluchom się uczyć i rozwijać to konieczne jest wygospodarowanie odpowiedniego miejsca na kreatywne spędzanie czasu. Z pewnością przydatny okaże się stolik z krzesełkiem, przy którym maluch będzie mógł wykonywać prace plastyczne i twórcze. Ciekawym rozwiązaniem są biurka z regulowanym blatem, które z łatwością można dopasowywać do wzrostu i potrzeb danego dziecka. Jeżeli w pokoju wystarczy miejsca, to dobrym pomysłem jest także wygospodarowanie kącika czytelniczego, w którym dziecko będzie mogło samo lub z rodzicami spędzać czas na czytaniu i oglądaniu ulubionych książeczek. W tym celu wystarczy kupić miękkie poduchy lub fotel i ustawić półki z książkami. Zaleca się, aby przynajmniej część książek ułożona była na półkach okładkami do przodu, gdyż psycholodzy wskazują że to zachęca dzieci do sięgania po książki.

Meble w pokoju 3 latka:
– do wypoczynku: łóżko dziecięce, fotel;
– do przechowywania: komody, regały, szafa;
– do rozwoju edukacyjnego: biurko, krzesło, stolik;
– do zabawy: pudełka do przechowywania zabawek, regały, szafki.