Pokój młodzieżowy jest wnętrzem, w którym na co dzień wiele się dzieje. Stanowi bowiem sypialnię, miejsce do nauki i rozrywki, a także garderobę – i to wszystko w jednym pomieszczeniu. Urządzając więc pokój trzeba się wznieść na wyżyny umiejętności w zakresie funkcjonalnego, jak i estetycznego zaaranżowania przestrzeni dla nastolatka. Pomocne w tym będą nowoczesne trendy i rozwiązania wnętrzarskie. Jak urządzić nowoczesny pokój dla nastolatka?

Pokój młodzieżowy – w rodzinie siła

Dzieci w wieku nastoletnim mają już swoje własne preferencje i skonkretyzowane gusta. Dlatego warto swojego nastolatka włączyć w planowanie aranżacji jego pokoju. Bowiem to właśnie on ma czuć się w nim swobodnie i jak u siebie. Wspólne wybieranie kompletu mebli młodzieżowych, kolorów i dekoracji może okazać się wspaniałą rodzinną zabawą i doskonałym sposobem na spędzenie czasu. Warto też oczywiście nastawić się na pewne starcia w ramach podjęcia wspólnej decyzji, ale przy odrobinie cierpliwości i wyrozumiałości efekt będzie wyjątkowo satysfakcjonujący. Urządzając pokój młodzieżowy należy pamiętać o tym, że jest on wielofunkcyjny. Cechy kilku różnych pomieszczeń i ich funkcji musimy zmieścić na jednej powierzchni. Kluczem do sukcesu będzie więc podział na strefy funkcyjne.

W pokoju nastolatka znaleźć się powinny przede wszystkim:

 

  • Strefa nauki – biurko młodzieżowe oraz ergonomiczny fotel biurowy, a także szafki na materiały edukacyjne oraz artykuły biurowe,
  • Strefa wypoczynku – wygodne łóżko młodzieżowe, szafka nocna oraz opcjonalnie regał na książki,
  • Strefa rozrywki – miejsce, w którym nastolatek będzie mógł realizować swoje hobby i rozwijać umiejętności,
  • Strefa towarzyska (opcjonalnie) – jeżeli warunki pomieszczenia na to pozwalają, warto wyodrębnić kącik wypoczynkowy, w którym nastolatek będzie mógł spędzać wolny czas z przyjaciółmi – fotele, stolik kawowy, kanapa.
  • Strefa przechowywania – szafa, komoda lub mebel wielofunkcyjny, w którym znajdzie się miejsce na ubrania, okazjonalnie używane rzeczy oraz gadżety młodzieżowe.

Nowoczesny pokój młodzieżowy, czyli jaki?

Nowoczesny pokój młodzieżowy to nie tylko modny design i nowinki wnętrzarskie, ale coś więcej. Nowoczesne wnętrze powinno być dopracowane w zakresie:

  • funkcjonalności,
  • ergonomii,
  • kolorystyki,
  • komfortu.

Oznacza to, że w pokoju nastolatka powinny się znaleźć meble i rozwiązania, które pozwalają osiągnąć spójny efekt wzorniczy, ale i w maksymalnym stopniu podnieść standard użytkowy. Idealnie w tym celu sprawdzą się meble wielofunkcyjne, w których oprócz np. łóżka znajdują się też liczne schowki, wysuwany blat biurka, czy też pojemnik do przechowywania rzeczy. Dzięki takim nowinkom meblowym można powiększyć wolną przestrzeń w pokoju i jednocześnie zyskać dużo miejsca do przechowywania rzeczy.