Urządzając pokój dla ucznia musimy pamiętać o tym, by wyposażenie i wystrój zapewniały optymalne warunki do nauki i ułatwiały zdolność skoncentrowania uwagi. Zbyt wiele rozpraszaczy i nieodpowiednio dobrane do wieku dziecka meble mogą utrudnić naukę oraz umiejętność skupienia się na konkretnych zadaniach lub lekturze. W związku z tym, warto z rozmysłem zaplanować strefę do nauki. Jak to zrobić? Podpowiadamy.

Wyodrębniamy strefę do nauki

Pokój dziecięcy jest miejscem, w którym na co dzień naprawdę wiele się dzieje. Musimy w nim pomieścić komplet mebli dziecięcych, mnóstwo zabawek, akcesoriów szkolnych i innych dziecięcych skarbów . To wszystko zwykle na stosunkowo niewielkim metrażu. Wynika to z tego, że jeden pokój ma pełnić wiele różnorodnych ról, gdyż służy dziecku jako sypialnia, bawialnia, garderoba, a także miejsce do nauki. Aby wnętrze było odpowiednio zorganizowane i wygodne na co dzień, warto je podzielić na strefy użytkowe. Dzięki temu zdecydowanie łatwiej będzie w nim utrzymać porządek, a także skupiać uwagę na czynności wykonywanej w danej chwili.

W ten sposób w pokoju dziecka wyodrębnić warto:
– strefę wypoczynkową – łóżko dziecięce, opcjonalnie też fotel do czytania,
– strefę przechowywania – szafa i/lub komoda na odzież,
– strefę zabawy – wolna przestrzeń np. na dywanie oraz miejsce na zabawki: regał, pufa ze schowkiem, pudełka, skrzynie,
– strefę nauki – biurko dziecięce, krzesło obrotowe oraz szafka lub kontener na akcesoria szkolne.
Wyodrębniając strefę nauki możemy zapewnić dziecku odpowiednie warunki do koncentrowania się na odrabianiu prac domowych, nauce do klasówek, a także wykonywania prac kreatywnych.

 

biurko dziecięce

Zestaw funkcjonalnych mebli dziecięcych Alwa w wyjątkowo atrakcyjnej cenie – klik!

 

Biurko dziecięce – bohater strefy do nauki

Wybierając biurko dziecięce warto zwrócić uwagę nie tylko na to, by jego design pasował do aranżacji wnętrza, ale także na cechy wpływające na funkcjonalność tego mebla. Ponadto bardzo istotne jest, aby biurko było dopasowane do wieku dziecka, a konkretnie do jego wzrostu i gabarytów. Pierwsze biurko, przy którym dziecko będzie spędzać czas ucząc się a nie tylko kreatywnie bawiąc kupujemy zwykle, gdy maluch idzie do szkoły. W tym okresie dzieci mierzą około 120 do 125 cm wzrostu. W związku z czym najlepszym biurkiem dla tej grupy wiekowej będzie model mający 55 cm wysokości. Dzieci rosną bardzo szybko, więc dobrym pomysłem może być wybór biurka z regulacją wysokości blatu, dzięki czemu taki mebel posłuży przez dłuży czas. Kolejnym istotnym aspektem jest nachylenie pulpitu biurka. Najbardziej optymalne nachylenie blatu biurka do czytania wynosi 30°, do pisania – 15°, natomiast do rysowania – 5°. Ciekawym rozwiązaniem są biurka z możliwością regulowania nachylenia blatu. Niemniej jednak, klasyczne modele z nieruchomym pulpitem także są warte zakupu, gdyż pozwalają na praktyczne wykorzystanie powierzchni blatu na przechowywanie podręcznych artykułów biurowych oraz zeszytów.

 

biurko dziecięce Planet

Zestaw z biurkiem dziecięcym Palet – funkcjonalny i efektowny. Kliknij i sprawdź super cenę.